Obezite ve Akupunktur

Obezite günümüzde artık bir hastalık olarak kabul edilmekte ve tedavinin esasını da;  sağlıklı şekilde kilo vermek ve verilen kilonun muhafaza edilmesi teşkil etmektedir. Kilo vermede alınan kalorinin düşürülmesi ve harcanan kalorinin arttırılması yani diyet ve egzersiz olmazsa olmaz olarak kabul edilirken; akupunktur, bu diyet programının uygulanabilirliliğine ve sürdürülebilirliliğine büyük bir katkı sunmaktadır.

Akupunktur ile kilo vermede; beyindeki iştah merkezinin baskılanması ve kontrol altına alınması ile İştah ve acıkma hissi azalır ve baskılanır. İştah azalırken de diyet programını olumsuz etkilemez ve tam aksine katkıda bulunur. Midede ekşime ve yanmayı engeller. Halsizlik ve bitkinliği önler. Stresi azaltır. Diyet sırasında vücudun kendini koruma altına alması nedeniyle metabolizma hızı yavaşlayabilmekte iken akupunkturun metabolizmayı düzenleyici ve hızlandırıcı rolü vardır.

Ayrıca diyet sırasında oluşan açlık nedeniyle günlük yaşam aktiviteleri olumsuz etkilenebilmekte özellikle egzersize karşı bir isteksizlik oluşturabilmektedir. Akupunktur burada da devreye girerek kişinin günlük aktivitelerini yerine getirmeye ve egzersiz yaparak kalori harcamaya büyük katkıda bulunmaktadır. Bunların hepsi bir araya gelince kilolu olan kişiyi kilo vermeye hazırlar. Buna göre sıklığı gittikçe azalan vücut akupunkturu seansları ile veya haftada bir yapılan kulak akupunktur tedavisi yardımı ile fazla kilolar atılmaya başlar. İdeal kiloya indikten sonra kişiler koruma tedavisine alınır. 3 haftada bir kez uygulama yapılır. Egzersiz programı eşliğinde bu sırada sıkı diyet değil sağlıklı beslenme yapılır, kilolar sabitlenir sonra yılda 2 veya 3 kez uygulama yapılabilir.