İnmeli Hastalar Robot ile Ellerini Kullanabiliyor ve Yürüyebiliyor

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2017 16:32

Fizikon Tıp Merkezi hekimlerinden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Nur TEKİN inme sonrası rehabilitasyonla hastanın bağımsız veya daha az bağımlı hale geleceğini söyledi.

Fizikon Tıp Merkezi hekimlerinden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Nur TEKİN inme sonrası rehabilitasyonla hastanın bağımsız veya daha az bağımlı hale geleceğini söyledi.

Dr. Ayşe Nur TEKİN sözlerine şöyle devam etti.

İnme beyindeki damarlardaki tıkanıklık ya da kanamayla oluşur. Görülme sıklığı yaşla ve hipertansiyon, şeker gibi rahatsızlıklarla artar. Beynin etkilenen tarafına bağlı olarak vücudun sağ ya da sol yarısında felç gelişir. Tablonun şekli etkilenen beyin sinirlerinin sayısına ve sinirlerin görevlerine bağlıdır.

İnme bazen hayatı tehdit edebilirken inme sonrası çoğu hasta normal hayata döner. Normal hayata dönüş için tedavi, rehabilitasyon gerekir. Çünkü sinir hücreleri vücudun diğer hücrelerinden farklıdır. Zarar gördüklerinde sağlam kalanlar çoğalarak yeni sinir hücreleri oluşturamazlar ama fonksiyonlarının geri kazanımı mümkündür. Bu iyileşme, sağlam sinirlerin aralarındaki iletişim ağının tekrar organizasyonu ile yani nöral plastisite ile mümkün olur. Sinirlerin iyileşme sürecinde ilk 6 ay kritik öneme sahiptir. İnme sonrası tedavinin amacı hastanın bağımsız ya da daha az bağımlı hale gelmesini sağlamaktır.

İnme rehabilitasyonu çok yönlüdür. Hastalarda güçsüzlük, dengesizlik, kaslarda ve eklemlerde sertlik, ağrılı omuz, konuşma-yutma bozuklukları, depresyon sıkça görülür. Tedavi de ekip işidir. Doktor gözetiminde fizyoterapistlerce egzersizler yapılır, akım frekans ve tipinin özel olarak ayarlandığı elektroterapi seansları, günlük aktiviteleri yapabilmeleri için iş uğraşı tedavileri, havuz içinde egzersiz programları, konuşma terapistince yapılan konuşma terapisi ve teknolojinin gelişimiyle robotik rehabilitasyon yapılmaktadır.

Kişiye özel olarak düzenlenen egzersiz programıyla fizyoterapistler eklemlerdeki sertliği önleme, kol ve bacak kaslarını kuvvetlendirme ve sırasıyla bağımsız oturma, dengeli durma, adımlama, yürüme, merdiven inip-çıkma çalışır. Teknolojinin en üst imkanlarından biri olan robot tedavisinde hasta normal yürüme şekline çok yakın bir şekilde yürütülerek beyinde normal yürüyüş şeklinin sinyalleri oluşturulur. İnme sonrası hastaların bacakları, ellere göre daha hızlı ve iyi toparlar. Bacaklara göre daha karmaşık görevi olan el ve kol için de robotik rehabilitasyon ile daha yoğun ve rahat rehabilitasyon yapılabilir.   Konuşma terapisti ses çıkarma, konuşma ayrıca yutması bozuk olan hastalarla da yutma çalışır.

Fizikon Tıp Merkezi’nin yeni binasında Türkiye’de sayılı ve seçkin merkezlerde olan yürüme ve el rehabilitasyon robotu ve konuşma terapisi ile tedavi yapıldığını belirten Uzm.Dr. Ayşe Nur TEKİN Fizikon ailesi olarak bu üst düzey tedavileri hastalarımıza sunabilmekteyiz, diyerek sözlerini tamamladı.