Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Mahir Uğur, Ağrının Tanı Ve Tedavisinde Ultrason Yönteminden De Yararlanılarak Başarılı Sonuçlar Elde Edildiğini İfade Etti.

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2017 17:32

Fizikon Tıp Merkezi Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Mahir Uğur Ağrının Tanı Ve Tedavisinde Ultrason Yönteminden De Yararlanılarak Başarılı Sonuçlar Elde Edildiğini İfade Etti

Fizikon Tıp Merkezi Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Mahir Uğur Ağrının Tanı Ve Tedavisinde Ultrason Yönteminden De Yararlanılarak Başarılı Sonuçlar Elde Edildiğini İfade Etti

Ağrılı hasta tüm tıbbi olanaklar kullanılarak ULTRASON ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmekte, doğru tanı konularak en uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Kas iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok ağrı nedeni ilaç, fizik tedavi veya girişimsel ağrı tedavisi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahiye gerek kalmadan, uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ve zaman kaybetmeden uygulamaya başlanması iyileşme sürecini hızlandırmakta ve hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır. Dirençli baş ağrıları, nöropatik kronik ağrılar, nevraljiler, boyun ağrıları, omuz - kol - diz ağrıları, sırt ağrıları, bel - bacak ağrıları, pelvik ağrılar, kanser ağrıları ve nedeni belirlenemeyen birçok ağrılar algolojinin (Ağrı bilimi) ilgi alanına girmektedir.

Çeşitli sinir blokları, AKUPUNKTUR, PRP, CGF, KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ, OZON TEDAVİSİ, PROLOTERAPİ, NÖRALTERAPİ, omurga ve eklem içi girişimsel işlemler ve yumuşak doku enjeksiyonları gibi birçok yöntemden yararlanılarak ağrı ve sebeplerini ortadan kaldırmak ve hastaların yaşam kalitelerini arttırmak artık mümkün hale gelmiş bulunmaktadır.

Ultrason görüntülemeden tanı yanında tedavi uygulanmasında da yararlanılmaktadır. Patolojik ve hasarlı bölgenin ultrasonla görsel olarak tespit edilmesi, yapılacak girişimsel işlemin başarısını arttırmaktadır. Eklemlere ve yumuşak dokulara uygulanan tedavilerde, müdahale esnasında iğne ucunun doku içerisindeki ilerlemesi görülerek işlemin daha ağrısız ve hasarsız uygulanmasına imkan tanımaktadır. Yapılan işlemin ekranda hastaya izlettirilmesiyle hasta bizzat müdahale hakkında bilgi edinebilmektedir.